Laura Kiiroja

Kassikursuse juhendaja, kassiomanike nõustaja

Kontakt: laura[ät]koertekoolkratt.ee
 
Minu teekond loomade tundma õppimise suunas sai alguse Tartu Ülikooli semiootika osakonnast. Juba bakalaureuseõpingute ajal spetsialiseerusin zoosemiootikale ning uurisin loomade käitumist, kommunikatsiooni ja inimese-looma suhteid. Magistrantuuri ajal minu entusiasm vaid kasvas ning teoreetilised õpingud võtsid praktilise pöörde – asusin tööle Norrasse Tangeni loomaparki. Norras sotsialiseerisin loomaaialooma heaolu suurendamise eesmärgil punarebaseid, samuti töötasin igapäevaselt mitmete rohkem ja vähem eksootiliste metsloomaliikidega madudest ja alligaatoritest makaakide ja kaameliteni. Elupaika Norras jagas minuga loomaaiakass Vincent, kellest sai minu suur Õpetaja kasside käitumise vallas.

Pärast magistrantuuri pühendasin neli aastat praktilise erialase kogemuse omandamisele eri riikides. Kuigi õppisin põgusamalt ka elevantide, piisonite ja näiteks koiottide maailma, keskendusin põhiliselt oma suurima kire, huntide tundma õppimisele. Töötasin otsekontaktis huntidega nii Ameerikas kui Saksamaal. Saksamaal elasin pikemalt ning minu korterikaaslaseks oli lisaks kilpkonnale ka kass Casper, kes jätkas minu õpetamisega sealt, kus Vincent omal ajal pooleli jäi. Kuna huntidega suhtlemine eeldab koerlaste käitumise ja kommunikatsiooni sügavamat mõistmist, olen saanud oma teadmisi hiljem ka koerte käitumisprobleemidega tegelemisel rakendada. Nüüdseks õpin Kanadas Dalhousie Ülikoolis doktorantuuris koerte kognitiivseid võimeid biomeditsiinis. Kogemus erinevatest liikidest loomadega on andnud mulle korraliku teadmistepagasi nii käitumise liigiülestest printsiipidest kui ka teatud loomade liigispetsiifilisest käitumisest.

Spetsialiseerumine:


  • Kasside eluviis, vajadused ja heaolu. 
  • Sotsialiseerimine. 
  • Käitumisprobleemid (erinevad agressiivsuse tüübid, ebasobivad tualetikombed, ülemäärane grooming, mittesöödavate materjalide söömine, jne). 
  • Inimese-looma suhted ja kommunikatsioon.

Kogemused isiklike kassidega:

Kaslaste kõrgeaulisust ja eitamatut olulisust koerlaste kõrval on õpetanud mulle kolm väga lugupeetud kassihärrat: minu lapsepõlvekass Musketär, Norra loomaaiakass Vincent ning Saksamaa “üürileandja” Casper. Musketär elas minu perega juba kiisupojast peale ning näitas, mis juhtub siis, kui kassi kasvatamisel ning käitumisprobleemide lahendamisel kuulata “naabritädi tarkusi” ja kasutada karistust.

Vincent ja Casper olid mõlemad erineva tausta ja sotsialiseerimistasemega varjupaigakassid, kellest said ülimalt sotsiaalsed, kaisutamislembesed ja kombekad kodukiisud – seda kõike ilma karistust kasutamata. Vincent kolis meile noore täiskasvanud kassina ning traumaatilise mineviku tõttu hõlmas temaga koos elamine esialgu suuri väljakutseid. Sellegipoolest, algselt vaid hoiukodu pakkumine lõppes Vincenti adopteerimisega.

Casperi minevik polnud kuigi traumaatiline. Tema oli varjupaika sattunud ülekaalu tõttu, mida võis juba väärkohtlemiseks liigitada. Nii Vincent kui Casper olid minu kodus vabakäigul elavad kassid, kellel oli võimalus nii õues instinktidele järgneda kui soojas toas sülekassina telekatunde nautida. Lisakaalust vabanenuna ei suutnud Casper talitseda oma hiire- ja linnupüüdmise kirge, mistõttu nägime me temaga vaeva, et leida loodussõbralik alternatiiv eluviisiks, kus palju liikumist vajav kass saaks vabadust ilma, et teised liigid keskkonnast välja sureksid.

Kasside käitumise lisakoolituse tegid mulle Saksamaal naabri kaks kassi Tom ja Oscar, kes otsustasid minu ja Casperi korterisse sisse kolida ning nõudsid, et ma selleks otstarbeks tingimused soodsaks teeksin. Läbirääkimised Casperiga ei olnud kerged, kuid viimaks elasin kolme kõutsiga nagu endast lugupidavale kassihullule kohane.

Siinkohal ei saa märkimata jätta ka tõsiasja, et õppetükid “Sissejuhatuse kassidesse” andsid mulle juba rebased, keda mitte ilmaaegu ei kutsuta kaslaslikeks koerlasteks.

Läbitud koolitused lisaks ülikooliharidusele

2020 kevad: The Lemonade Conference
2018 Loeng: “Pet Animal Behaviour and Welfare” [“Lemmiklooma käitumine ja heaolu”], Anne McBride, Tynke De Winkel (Tallinn, 16. juuni).  2015 Compassionate Conservation International Conference [“Kaastundliku liigisäilituse rahvusvaheline konverents”] (Vancouver, Kanada, 28.-31. juuli).
 2013 Ken Ramireze seminar loomade treenimisest (Odense, Taani, 22.-24. november).  
2013 Seminar karnivooride heaolust, organiseerijaks Animal Concepts (Kopenhaagen, Taani,12.-14. september).